loader black loader black loader product loader white
Nayfishing.sk
Výber správnej výbavy na lov sumca

Výber správnej výbavy na lov sumca

Návody

29.06.2022

Prečítané: 1034x

Ako sa správne rozhodnúť pri výbere sumčiarského vybavenia. ? Udice na sumca, navijaky na sumca, multiplikátory a bižutéria na sumca.

Výber správnej výbavy na lov sumca.

 

Ako som písal v predošlom článku, lovu sumca podlieha čoraz viac a viac rybárov. Často dostávame otázky od začínajúcich sumčiarov  aké prúty si majú kúpiť´, šnúry navijaky a podobne.

Dnešný článok bude ako si vybrať správnu výbavu na lov sumca a ktoré produkty by sme odporúčili my a s ktorými máme dobré skúsenosti.

Začnem  otázkou či chcete chytať na jazere, tečúcej vode, alebo veľkých priehradách doma, alebo niekde v zahraničí.  

Prevažne kratšie udice s menšou gramážou 240-270cm/350-650g by som odporučil na Slovenské chytanie na menšie vzdialenosti do tých 200m. Samozrejme ak ste skúsený rybár a máte radi zdolávanie a hranie sa s veľkou rybou vtedy si vyberiete niečo jemnejšie .
Udice z ponuky ktoré by som odporúčal. ZECK- The stone 270cm/300g, Delphin HAZARD, Pro cat BOAT 240cm/300g.
Samozrejme môžete využiť aj dlhšie prúty s menšou gramážou ako sú ZECK Cat short and soft 280cm/300g , ZECK sumcový prút Buddy 290cm/330g.

Dlhšie palice s väčšou gramážou by som využíval hlavne na ďaleké vyvážky s väčšími nástražnými rybami. Vyvážky hlavne nad 200m napríklad niekde na priehradách či už u nás, alebo v zahraničí.
Do tejto kategórie by som zaradil prúty jednoznačne DELPHIN Catkong WALHALADELPHIN Catkong WALTKYRA . S menšou rybou si pri týchto udiciach veľa zábavy neužijete :)

Prejdeme na navijaky a multiplikátory.
Pri výbere navijaka už musíme pozerať na viacero aspektov a to, na akú udicu to chceme dať, koľko šnúry tam chceme dať s akou hrúbkou všetko záleží ako ďaleko to chcete vyvážať.
Na krátke vzdialenosti by som odporúčal vrelo nejaký navijak . Osvedčil sa nám navijak Tica CYBERNETIC GGAT 10 000 alebo starší model CYBERNETIC GG 100 . O niekoľko rád vyššie s využitím aj na slanú vodu sú navijaky PENN SPINFINISHER 6500 , 7500, 8500. PENN SLANNER 3 8500 , 7500, 6500,

Ak neviete koľko šnúry a akej by ste dali na navijak odporúčame kalkulačku na výpočet vlasca. Je to presná kalkulačka na presnosť +- 4%.

Na väčšie vzdialenosti a vyvážky by som určite prešiel na multiplikátory . Jedným z top multiplikátorov na trhu o ktorom sme písali v predošlom článku je jednoznačne ZECK HR20.
Ďalšou skvelou voľbou sú multiplikátory od značky PENN LW 20LW 30 .

Výber šnúry o tomto si dáme zvlášť blog ako správne vybrať šnúru na sumca.
Teraz napíšem len niekoľko odporúčaní ktoré sa nám osvedčili a zatiaľ nesklamali ani pri väčších sumcoch nad 2m a s hmotnosťou nad 100kg.
ZECK Hulk Line 0,55mm , 0,60mm , ZECK Hulk Line PRO  0,55m, FIN Boxer FIN CATON .

Výber háčikov a obratlíkov.

Čo by som chcel zdôrazniť a poprosiť nerobte osudnú chybu a neobjednávajte háčiky za pár centov z Číny. Hoci tie značkové sú vyrobené tiež v tamtom smere Čína, Honkong a podobne, ale pri výrobe drahších háčikov sa používa iná štruktúra ocele aby bol pevnejší a niečo vydržal.
Za mňa osobne môžem vrelo odporúčiť háčiky SASAME KAMIKAZEKAMATSU CATFISH iné ani nepoužívam. Háčikov na trhu je veľmi veľa. Tieto dva čo odporúčam sú cenovo dostupné a patria medzi najlepšie na trhu.
Čo sa týka obratlíkov tie využívam KAMATSU


Ako zvyknem písať, je to môj objektívny názor. Sto ľudí sto chutí. Na trhu je nespočetný počet  sumčiarských  značiek ktoré ponúkajú kvalitné veci. ???? Výber je len na vás.

 

Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!

Súvisiace články

Kalkulačka na výpočet vlasca.

Kalkulačka na výpočet vlasca.

Určite aj vám, tak ako aj nám sa už stalo, že sme si kúpili naviják a chceli sme tam väčší vlasec ako uvádza výrobca. No nevedeli sme to presne vypočítať a tak sme len odhadovali koľko by sa tam asi mohlo vojsť vlasca alebo šnúry.

Doprava zadarmo

Stovky produktov pri ktorých máte dopravu úplne zdarma.Alebo pri kúpe nad 59€ máte dopravu zadarmo.

Nákup na splátky

U nás môžete jednoducho a rýchlo nakúpiť aj na splátky.

Platba kartou

Najbezpečnejšia metóda platby kartou pomocou eCard. Každá platba kartou vám ušetrí 1€.

Vernostný program

Vernostný program ktorý sme nazvali násaďaky, odmeňuje každého hneď pri prvom registrovanom nákupe.